Ajalugu

Avaleht - Meist - Ajalugu

Maailma Energeetikanõukogu asutati 1923. aastal. Tänaseks liidab WEC üle 3000 liikme rohkem kui 95-es rahvuskomitees üle maailma. WEC on maailma vanim, suurim ja kõige kõrgemalt tunnustatud mõjukas globaalse haardega energeetikasektori assotsiatsioon.
Eesti võeti vastu WEC-i liikmeks 29. juunil 1937.aastal Pariisis. Eestit esindas Rahvuslik Jõukomitee eesotsas direktor J.Veeruse ja professor P.Kogermaniga.

1998. aastal WEC-i 17-ndal kongressil Houstonis taastati Eesti liikmestaatus selles organisatsioonis. Eestit esindas WEC-is ajavahemikul 1998-2003 Majandusministeeriumi juures tegutsenud Energeetikanõukogu esimees Ülo Rudi.

Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee juriidilise isikuna asutati Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Teaduste Akadeemia, Eesti Jõujaamade- ja kaugkütte Ühingu, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Energia AS ja AS Eesti Gaas poolt 16. juulil 2003. Oma esimesel koosolekul valis juhatus esimeheks Gunnar Okk’i, aseesimeesteks prof. Andres Keevallik’u ja Einari Kisel’i ning nimetas peasekretärina ametisse Ülo Rudi.

Perioodil 2009-2017 täitis Eesti Rahvuskomitee peasekretäri ülesandeid Mihkel Härm ning alates 2018 aastast on peasekretäriks Priit Mändmaa.

Aastate jooksul on Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee teinud koostööd kõigi suuremate energeetikasektori ettevõtjatega ning digitaliseerimise ja rohepöörde kontekstis on aina enam lisandumas koostööpartnerite hulka ka “energy+ community” liikmeid. Meie kutsel on Eestit külastanud ja parimaid teadmisi ja praktikaid jaganud sadu eksperte ja tippjuhte ning samamoodi ümberpööratult on WEC Estonia esindanud ja jaganud Eesti parimaid teadmisi ja praktikaid laias maailmas.

Tähelepanuväärsemate seast toome esile 2019. aastal Tallinnas korraldatud workshop’i Euroopa 2030 energeetikastsenaariumite üle arutlemiseks ja lahti mõtestamiseks.

Töötoast osalemiseks lendasid Tallinnasse esindajad 18-st Euroopa riigist.

2019 stsenaariumid töötuba 2
2019 stsenaariumid töötuba 1

Oleme regulaarselt esindanud Eestit Maailma Energeetikanõukogu poolt korraldataval maailma suurimal energeetikaüritusel World Energy Congress.

2019 aastal oli meil suur au ja rõõm võõrustada ka President Kersti Kaljulaidi ning ligi 90 liikmelist eestlaste delegatsiooni Abu Dhabis.

Abu Dhabi 4
Abu Dhabi 3
Abu Dhabi 2
Abu Dhabi 1

2021 aastal toimus Tallinnas World Energy Leaders Summit, mis oli üksnes valitud tippjuhtkonnale suunatud globaalne üritus ning millest võttis osa ka 8 energeetikaministri delegatsiooni.

Tulenevalt koroona epideemia piirangutest toimus üritus virtuaalselt.

2021 2
2021 1

2023 aasta jaanuaris tähistasime WEC-i 100-ndat juubelit konverentsiga Kultuurikatlas. Tallinnas sõitis kohale ka Maailma Energeetikanõukogu juhatuse esimees.

Parimaid praktikaid ja kogemusi olid esinejate seas jagamas tippjuhid USA-st, Saksamaalt, Taanist, Lätist, Leedust, Soomest, Rootsist ja muidugi ka Eestist. Ürituse salvestus on järelvaadatav SIIT.

2023 2
2023 1
2023 3
2023 4

Missioon ja eesmärgid

Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee missiooniks on luua rahvusvahelisele koostööle tuginev teaduspõhine keskkond jätkusuutlikku energeetika kujundamiseks Eestis.

WEC ja Eesti ajalugu

Eesti võeti vastu WEC-i liikmeks 29. juunil 1937.aastal Pariisis. Eestit esindas Rahvuslik Jõukomitee eesotsas direktor J. Veeruse ja professor P. Kogermaniga.

Liikmed

Path 11090Path 11089keskkonnaministeeriumteaduste-akadeemiataltechtartu-ulikoolemulogo-etl.original2eesti-energiaGroup 8954Exponaut_main_white