Maailma suurima energeetikaorganisatsiooni aastaüritus toimub 2006.a. Tallinnas

Neljapäeval, 11. novembril, otsustas Valitsus oma kabinetinõupidamisel toetada Maailma Energeetikanõukogu (WEC) peaassamblee korraldamist 2006. aastal Tallinnas.

Peaassamblee on WECi juhtorgan, mis korraldatakse igal aastal maailma eri paigas ning on ühtlasi selle maailmaorganisatsiooni aasta tippsündmuseks. WECi peaassamblee korraldamine Tallinnas tähendab 2006. aasta septembri alguses toimuvat viiepäevast kompleksüritust kokku 96 riigi 500 – 700-le delegaadile ja neid saatvatele isikutele. Üritusega samaaegselt korraldatakse ka kuni viis päeva kestev rahvusvaheline energeetikamess.

Eesti taotles esimest korda WECi 2005. aasta peaassamblee korraldamist Tallinnas 2003. aasta septembris. Siis osutus kõigi liikmesmaade salajase hääletuse tulemusena võitjaks Sri Lanka pealinn Colombo. Käesoleval aastal Sydney’s toimunud peaassambleel kandideeris Eesti uuesti, et saada endale WECi 2006. aasta peaassamblee korraldamisõigus Tallinnas ja võitis.

“WECi 2006. aasta peaassamblee korraldamisõiguse saamine on ligi kolmeaastase ettevalmistuse ja rahvusvahelise koostöö tulemus. See on suureks tunnustuseks mitte ainult WEC Eesti Rahvuskomiteele vaid ka vaid kogu Eestile laiemalt,“ rääkis WEC Eesti Rahvuskomitee juhatuse esimees Gunnar Okk. “Arvestades WECis kehtivat ürituste korraldamise ülemaailmset geograafilise hajutatuse ja tasakaaluprintsiipi, ei ole tõenäoline järgmiste peaassambleede korraldamine lähemate aastate jooksul mitte ainult Baltimaades, vaid isegi Põhja-Euroopas,” lisas Okk.

Viimaste aastate WECi peaassambleed toimunud: 2001 – Buenos Aires’es, 2002 – Kairos, 2003 – Kiievis ja 2004 – Sydneys.

WEC on 1923. aastal asutatud ülemaailmne organisatsioon. WEC on ainus ametlikult ÜRO poolt akrediteeritud valitsusväline energeetika sõlmküsimuste ja energeetika tulevikuga tegelev maailmaorganisatsioon, esindades kõiki maailma energeetikasektoreid, mis on seotud kas söe, pruunsöe ja teiste tahkete kütuste, nafta, loodusliku gaasi, tuumaenergia, hüdroenergia, taastuvate energiaallikate ja tuleviku energiaallikatega. 

WEC on maailma suurim energiavaldkonna organisatsioon, kus täisliikmetena on esindatud kokku 96 riiki. WEC koosneb rahvuslikest liikmeskomiteedest, mis hõlmavad endas tasakaalustatult nii liikmesmaa energeetikaga seotud valitsusasutusi, ettevõtteid, teadus- ja ühiskondlikke organisatsioone kui õppeasutusi.

Eesti võeti vastu WECi liikmeks 1937. aastal. 1940. aastal katkenud Eesti liikmestaatus taastati selles organisatsioonis 1998. aastal. Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee asutati Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Teaduste Akadeemia, Eesti Jõujaamade- ja Kaugkütte Ühingu, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Energia AS ja AS Eesti Gaas poolt 16. juulil 2003.

Missioon ja eesmärgid

Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee missiooniks on luua rahvusvahelisele koostööle tuginev teaduspõhine keskkond jätkusuutlikku energeetika kujundamiseks Eestis.

WEC ja Eesti ajalugu

Eesti võeti vastu WEC-i liikmeks 29. juunil 1937.aastal Pariisis. Eestit esindas Rahvuslik Jõukomitee eesotsas direktor J. Veeruse ja professor P. Kogermaniga.

Liikmed

Path 11090Path 11089keskkonnaministeeriumteaduste-akadeemiataltechtartu-ulikoolemulogo-etl.original2eesti-energiaGroup 8954Exponaut_main_white