Maailma Energeetikanõukogu 2016. a stipendiumi võitis noor leiutaja
Maailma Energeetikanõukogu 2500 eurose stipendiumi võitis noor leiutaja
25.01.2016
Kolmapäeval, 25. jaanuaril kuulutati Eesti Teaduste Akadeemia saalis välja Maailma Energeetikanõukogu 2016. a stipendiumi ja üliõpilastööde preemiate võitjad. Maailma Energeetikanõukogu 2500 euro suuruse stipendiumi võitis TTÜ bakalaureuseastme üliõpilane Nikon Vidjajev.
„Nikoni valimisel sai otsustavaks tema panus energeetika tulevikku. Nikon on välja töötanud uut tüüpi laineelektrijaama kasuliku mudeli, mille prototüüpi hetkel ehitatakse. Varasemalt on Nikon oma leiutise eest saanud Euroopa innovatsiooniakadeemia auhinna ning ta on 2017. aasta maailmanäituse kandidaat,“ ütles Maailma Energeetikanõukogu Eesti rahvuskomitee peasekretär Mihkel Härm. Maailma Energeetikanõukogu stipendiumikomisjon tõi oma otsuses välja, et valiku tegemisel hinnati tegelikku saavutust ja tehtud tööd, õppetulemused ja motivatsioonikiri olid valiku tegemisel teisejärgulised. „Loodetavasti aitab saadud preemia prototüüpi edasi arendada ja tehnoloogiaga maailm vallutada,“ lisas Härm.
Veel kuulutati välja Maailma Energeetikanõukogu üliõpilastööde konkursi preemiad. I preemia (1500 eurot) võitis Eesti Maaülikooli teadur Alo Allik oma doktoritöö eest. Doktoritöö teema oli „Hajaenergeetika lahenduse planeerimine lähtudes tuule- ja päikeseenergiast toodetud elektri kohapealse otsetarbimise osakaalu suurendamisest“. Komisjon põhjendas oma otsust töö kvaliteedi, ellu rakendatavuse ja aktuaalsusega. Taastuvenergeetika osakaal kasvab aasta-aastalt, see aga tähendab elektrisüsteemile täiendavaid väljakutseid. Alo Allik on oma doktoritöös uurinud, kuidas toodetud taastuvelektri kohapealne tarbimine neid väljakutseid lahendada või vähemalt leevendada aitaks. Komisjon soovis oma otsusega premeerida ka pingutust, mida eeldab doktorantuuri edukas läbimine.
II preemia (1000 eurot) võitis Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö eest Mart Raamat. Tema töö juures hinnati uudsust, eelkõige teema valikul. Töö käsitles Eesti energiajulgeolekut olukorras, kus Ida-Virumaal realiseerub paramilitaarne konflikt. III preemia (500 eurot) võitis Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud magistritöö eest Kristjan Stoom, kes oli uurinud biometaani suurema kasutamise võimalikkust Eesti transpordisektoris.
Maailma Energeetikanõukogu stipendium anti välja teist korda, eelmisel aastal võitis stipendiumi Tallinna Tehnikaülikooli magistrant Raul Roots. Üliõpilastööde konkurss toimus esmakordselt, kuid Mihkel Härmi sõnul on eesmärk nii stipendiumist kui üliõpilastööde konkursist luua iga-aastane traditsioon. „Seeläbi soovime kaasa aidata loodus- ja tehnikateaduste populaarsuse kasvule. Maailma Energeetikanõukogu liikmed on veendunud, et Eestil on vaja rohkem inseneriõppe läbinud inimesi. Parimate tudengite premeerimine on üks võimalik viis valdkonna olulisusele tähelepanu pöörata,“ lausus Härm.
Maailma Energeetikanõukogu Eesti rahvuskomitee liikmed on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Keskkonnaministeerium, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Teaduste Akadeemia, Eesti Energia, Eleon, Alexela, Olerex ja Eesti Elektritööstuseliit. Maailma Energeetikanõukogu eesmärk on aidata kaasa energiasektori arengule ning energiapoliitika kvaliteedi tõusule.
Missioon ja eesmärgid
Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee missiooniks on luua rahvusvahelisele koostööle tuginev teaduspõhine keskkond jätkusuutlikku energeetika kujundamiseks Eestis.
WEC ja Eesti ajalugu
Eesti võeti vastu WEC-i liikmeks 29. juunil 1937.aastal Pariisis. Eestit esindas Rahvuslik Jõukomitee eesotsas direktor J. Veeruse ja professor P. Kogermaniga.