Eesti tõusis energeetika Trilemma arvestuses seitsmendaks!

Juba 14 aastat järjest on Maailma Energeetikanõukogu avaldanud kord aastas Trilemma raporti, kus avaldatakse rohkem kui 100 riigi energeetika Trilemma indeksid ning aegread muutustega. Hea energeetikasektor peab samaaegselt ja võrdväärselt tagama varustuskindluse, taskukohasuse ja keskkonnasäästlikkuse ning sellist kolmikvaadet kutsutakse Trilemmaks. 

Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee peasekretär Priit Mändmaa selgitab, et Trilemma indeksi näol on tegemist nii öelda tahavaate peegliga, mis annab võimaluse hinnata varasemalt tehtud otsuste mõju läbi eelnevalt nimetatud kolme mõõdiku ning võrrelda käekäiku naaberriikidega. Ülevaade enda või teiste käekäigust võimaldab paremini analüüsida, langetada teadlikke ja sihipäraseid otsuseid sektori muutmiseks ning Trilemma taseme ja tasakaalu tõstmiseks.

Trilemma 2024 raportis on Eesti skooriks 80,2 punkti, mis paigutab Eesti Trilemma üldarvestuses jagama 7-ndat kohta.

Trilemma 2024 raporti saab alla laadida siit:

https://www.worldenergy.org/publications/entry/world-energy-trilemma-report-2024

Missioon ja eesmärgid

Maailma Energeetikanõukogu Eesti Rahvuskomitee missiooniks on luua rahvusvahelisele koostööle tuginev teaduspõhine keskkond jätkusuutlikku energeetika kujundamiseks Eestis.

WEC ja Eesti ajalugu

Eesti võeti vastu WEC-i liikmeks 29. juunil 1937.aastal Pariisis. Eestit esindas Rahvuslik Jõukomitee eesotsas direktor J. Veeruse ja professor P. Kogermaniga.

Liikmed

Path 11090Path 11089keskkonnaministeeriumteaduste-akadeemiataltechtartu-ulikoolemulogo-etl.original2eesti-energiaGroup 8954Exponaut_main_white